Na co należy zwracać uwagę odbierając mieszkanie od dewelopera?
Po kupieniu mieszkania na rynku pierwotnym, czyli bezpośrednio od developera, zanim będzie można do niego wejść, żeby je wykończyć, najpierw niezbędny jest jego tzw. odbiór techniczny. To właśnie na tym etapie powinno się sprawdzić, czy oddawane przez developera mieszkanie jest na pewno w dobrym stanie technicznym, czy działają wszystkie instalacje i czy dobrze zostały zamontowane wszystkie elementy wykończeniowe. W dzisiejszym wpisie na blogu Ekobud dokładnie tłumaczymy, na jakie elementy powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas odbioru mieszkania.
Przygotowania do odbioru technicznego mieszkania
Zanim jeszcze udamy się na umówiony z developerem odbiór techniczny mieszkania, najpierw powinniśmy się do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim powinniśmy dobrze znać umowę zakupu, tak żeby móc sprawdzić wszystkie wpisane w nią elementy konstrukcyjne mieszkania. Sprawdzenie wszystkiego oczywiście nie będzie łatwe, zwłaszcza jeżeli samemu nie pracuje się w branży budowlanej. Jeżeli więc nie czujemy się na siłach, warto jest rozważyć odbiór mieszkania z zatrudnionym przez siebie inspektorem. On na pewno będzie wiedział, na co trzeba zwrócić uwagę, na pewno będzie miał ze sobą wszystkie przydatne w tym celu narzędzia i będzie potrafił wszystko sprawdzić.
Umawiając się na termin odbioru mieszkania, koniecznie należy pamiętać też o tym, żeby odbiór odbywał się w dzień. Przy dziennym świetle znacznie łatwiej będzie po prostu sprawdzić w mieszkaniu wszystkie elementy. Co prawda umawianie się z klientami na odbiór techniczny mieszkania w trakcie dnia jest standardem, ale jeżeli firma developerska zaproponuje nam inną godzinę, nie powinniśmy się na to zgadzać.
Na co szczególnie powinno się zwrócić uwagę?
Istnieje przynajmniej kilka elementów, na które powinno się zwracać uwagę podczas odbierania nowego mieszkania. Jeżeli bowiem ich nie sprawdzimy, później być może obecne usterki będziemy musieli naprawiać samemu, co będzie się oczywiście dla nas wiązać z dużymi kosztami. Najważniejszych jest 6 elementów:
- Sprawdzenie powierzchni mieszkania – Nie zawsze realna powierzchnia mieszkania jest identyczna jak powierzchnia wpisana w akcie notarialnym. Z różnych przyczyn. Warto jest to sprawdzić, ponieważ jeżeli zauważymy, że mieszkanie jest mniejsze, będziemy mogli albo odstąpić od umowy kupna, albo zażądać zwrotu części poniesionej wcześniej opłaty.
- Sprawdzenie ścian i podłóg – Podczas odbioru mieszkania koniecznie trzeba też sprawdzić poziom podłóg oraz pion i poziom ścian. W przypadku ścian trzeba też sprawdzić kąty na ich styku i na styku z podłogami oraz to, czy jest na nich równo położony tynk. W przypadku podłóg trzeba również sprawdzić grubość i jakość położonej wylewki. Na balkonach z kolei trzeba sprawdzić, czy sposób położenia podłogi umożliwia odpływanie wody deszczowej.
- Sprawdzenie prawidłowego osadzenia drzwi i okien – W mieszkaniach w stanie developerskim znajdują się też już okna i drzwi. Podczas odbioru technicznego koniecznie trzeba sprawdzić, czy łatwo się otwierają i zamykają, czy nie ma na nich żadnych rys oraz, czy są szczelne.
- Doprowadzenie światłowodu i instalacji odbioru naziemnej i satelitarnej telewizji – W trakcie odbioru mieszkania trzeba też sprawdzić instalacje teletechniczne, przede wszystkim poprowadzenie światłowodu oraz możliwość odbioru telewizji naziemnej i kablowej. Obecnie jest to już wymóg prawny i we wszystkich mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych takie instalacje już by muszą.
- Sprawdzenie instalacji elektrycznej – Odbierając mieszkanie trzeba również sprawdzić, czy prawidłowo jest podłączona instalacja elektryczna, czy można podłączyć światło i czy w gniazdkach jest prąd. Wykonawca inwestycji powinien również dostarczyć do czasu odbioru mieszkania protokół pomiaru izolacji elektrycznej.
- Sprawdzenie poprowadzenia wentylacji – Bardzo ważnym elementem w każdym domu jest też system wentylacji. W trakcie odbioru powinno się sprawdzić sposób rozmieszczenia pionów wentylacyjnych oraz to czy zgadzają się one z planami mieszkania.