Dlaczego warto mieć mieszkanie z balkonem?
Kupujący nowe mieszkanie muszą zwykle podjąć wiele decyzji związanych z jego położeniem oraz cechami użytkowymi. W ofertach deweloperów często można znaleźć lokale, które z racji położenia dają użytkownikom dodatkowe możliwości. W przypadku mieszkań położonych na parterze może to być przydomowy ogródek do wyłącznego użytku. Na najwyższych kondygnacjach często są zlokalizowane mieszkania, które dają swoim właścicielom dostęp do sporych tarasów czy nawet ogrodów dachowych. Bardzo atrakcyjną ofertą są również mieszkania z balkonem. Zwykle ilość takich lokali jest większa, a cena, choć zazwyczaj nieco wyższa, to nie odbiega znacząco od kwot, jakie trzeba zapłacić za mieszkania pozbawione tego dodatku. Przekonajmy się, dlaczego warto zdecydować się na zakup mieszkania z balkonem i zobaczmy, w jaki sposób wpływa on na funkcjonalność i komfort całego lokalu.
Jakie są zalety kupna mieszkania z balkonem?
Decydując się na zakup nowego mieszkania, trzeba brać pod uwagę wszystkie jego cechy. Większość kupujących przykłada największą wagę do najistotniejszych kwestii związanych z lokalizacją inwestycji, metrażem oraz ilością pokoi. Choć te cechy są bardzo ważne, to nie wyczerpują listy wszystkich czynników wpływających na wartość mieszkania. Jednym z nie zawsze w pełni docenianych udogodnień, które mogą znacząco podnieść komfort korzystania z lokalu, a także wpłynąć na jego użyteczność oraz na wzrost ceny odsprzedaży, jest balkon.
Mieszkanie z balkonem oferuje użytkownikowi wiele korzyści związanych zarówno z funkcjonalnością, jak i takich, które wpływają na jego estetykę. Pierwszą i często najważniejszą cechą mieszkania z balkonem jest dodatkowa powierzchnia, którą można w dowolny sposób zagospodarować. Nawet niezbyt duży balkon daje możliwość urządzenia wygodnego miejsca do odpoczynku podczas dobrej pogody i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby urządzić tam kącik do spożywania posiłków, założyć niewielki ogródek z roślin wieszanych na ścianach czy sadzonych w tradycyjnych skrzynkach balkonowych albo po prostu ustawić wygodny fotel tarasowy lub leżak.
Balkon może również stać się znakomitym miejscem dla dziecięcych zabaw. Podłoga wyłożona specjalną gąbką, albo zwykła karimata ułożona na posadzce zapewni bezpieczeństwo i ochroni od kontaktu z zimnym podłożem, a zamontowana markiza czy ustawiony parasol mogą stać się znakomitą osłoną przed słońcem.
Balkon można również z powodzeniem wykorzystać do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Miłośnicy dwóch kółek mogą na nim przechowywać swoje rowery. Na balkonie zmieszczą się też zwykle niewielkie szafki czy regaliki, na których można zgromadzić rzeczy, którym nie zaszkodzi trzymanie na zewnątrz.
Tradycyjną funkcją balkonu jest również rozwieszanie prania. Specjalne suszarki balkonowe pozwalają na rozwieszenie bardziej delikatnych ubrań, których nie powinno się suszyć w coraz popularniejszych pralko-suszarkach. Można na nich rozwiesić także rzeczy, które są zbyt duże, żeby móc rozwiesić je w łazience, np. upraną pościel, obrusy czy rozmaite koce lub dywaniki.
W jaki sposób można zagospodarować balkon?
Mieszkanie z balkonem to także wiele zalet, jeśli chodzi o możliwość urządzenia i rozplanowania wnętrza. Kwestią, które będzie dla wielu osób bardzo istotna, jest to, że pokój, gdzie znajdują się drzwi balkonowe, będzie znacznie lepiej doświetlony. Choć drzwi balkonowe mają zwykle standardową szerokość, to przy swej wysokości około dwóch metrów sprawiają, że wielkość przeszklenia jest znacznie większa. Dzięki temu do wnętrza mieszkania trafia znacznie więcej promieni słonecznych.
Warto pamiętać również o tym, że wiele balkonów może być wyposażonych w specjalną zabudowę, będącą w istocie dodatkowym oknem. W takim przypadku balkon może pełnić funkcję werandy, znacznie powiększając dostępną przestrzeń pokoju, co będzie szczególnie istotne przy mniejszych metrażach. Większe przeszklenia w pokoju z balkonem to również możliwość ciekawego udekorowania całego okna, które zwykle bywa większe, niż w innych mieszkaniach.
Zabudowany balkon daje możliwość lepszej ochrony przed uciążliwym upałem. Zewnętrzne okna wyposażone w rolety, żaluzje czy oklejone specjalną przyciemniająca folią pozwalają na skuteczniejsze obniżenie temperatury wewnątrz mieszkania. Balkon można też wykorzystać do ustawienia przydatnego latem klimatyzatora, w sytuacji, gdy trudno o zgodę na jego montaż na elewacji budynku. Warto też pamiętać, że obudowany balkon będzie barierą zabezpieczającą przed dobiegającym z zewnątrz hałasem. Dzięki dodatkowym oknom spora część docierających do budynku fal dźwiękowych zostanie skutecznie odbita.
Mieszkanie z balkonem to również znakomite rozwiązanie dla osób hodujących zwierzęta domowe. Całkowicie zabudowany balkon lub taki, na którym zostały zamontowane odpowiednie siatki zabezpieczające, to miejsce, gdzie można bez obaw pozostawić na krótki czas psa, kota czy nawet ptaki, tworząc dla nich rodzaj woliery.