Zalety mieszkań w rejonie podwarszawskim
Warszawa jest ze wszech miar atrakcyjnym miejscem do mieszkania i osiedlania się. Stolica Polski to siedziba wielu urzędów i instytucji, lokalizacja centrali firm i przedsiębiorstw, szkół i uczelni, to także miejsce, w którym odbywają się różnego rodzaju imprezy o charakterze społecznym, politycznym, kulturalnym, rozrywkowym, sportowym itd. Stosunkowo najłatwiej tu o pracę, zarobki także są w praktyce jedne z najwyższych w kraju, a codzienności towarzyszą duża wygoda życia, bardzo sprawna komunikacja miejska, łatwość w dostępie do usług i serwisów, anonimowość i bardzo duża otwartość na innych. Nic dziwnego więc, że deweloperzy prowadzą tu mnóstwo inwestycji, a zapotrzebowanie na wolną powierzchnię mieszkaniową nie maleje.
Nie ma jednak róży bez kolców, jak mawia powiedzenie. Mieszkańcy Warszawy muszą się liczyć również z wieloma niedogodnościami: tempo życia w stolicy jest ogromne, w kluczowych miejscach niemal bez przerwy przemieszczają się masy ludzkie, są korki, hałas, smog, ceny towarów i usług są wysokie, a i o dostępność ich nierzadko trzeba zadbać z wyprzedzeniem. Generalnie – koszty życia i utrzymania mieszkań w Warszawie są wyższe niż w innych miastach; cecha ta tyczy się również cen wynajmu i kupna lokali mieszkalnych. Mimo to napływ ludności do Warszawy trwa i ma tendencję wzrostową. Taka intensywna migracja ludzi do aglomeracji nie pozostaje więc bez odzewu. Od lat już obserwuje się także odwrotny kierunek przemieszczania się ludzi – wiele osób opuszcza najbardziej zaludnione dzielnice miasta i wyprowadza się na dalekie obrzeża, a nawet pod Warszawę. To dla wielu optymalne rozwiązanie, bo mieszkania w rejonie podwarszawskim oferują dużo korzyści.
Mieszkania pod Warszawą – dlaczego warto?
Co takiego atrakcyjnego jest w podwarszawskich miejscowościach, że coraz chętniej wybierane są one jako miejsce stałego lub tymczasowego zamieszkania nie tylko przez osoby zameldowane dotychczas w Warszawie, ale i przez przybywających do tego rejonu mieszkańców innych części Polski?
Przyciąga ich bezpośrednia bliskość stolicy (a więc i wszystkich dostępnych tam usług i serwisów) połączona z brakiem korków i innych uciążliwości oraz ciszą i spokojem niewielkich miast i miasteczek. Podwarszawskie miejscowości są dobrze skomunikowane z metropolią, dociera do nich kolej metropolitalna i nierzadko stołeczny transport miejski, sieć dróg również jest dobrze rozbudowana i utrzymana; wszystko to zapewnia czas dotarcia do miasta porównywalny (a nierzadko nawet niższy) niż w przypadku przejazdu z odległych dzielnic do Śródmieścia. Ceny wynajmu i kupna mieszkań pod Warszawą są niższe, niż w samej stolicy, podobnie kształtują się ceny towarów i usług oraz ich dostępność – być może podaż (np. ilość miejsc w przedszkolach czy szkołach) jest mniejsza, ale i popyt również. Podwarszawskie miasta i miasteczka z reguły oferują swym mieszkańcom szeroki wachlarz usług publicznych: można tam bez problemu pójść do kina, zobaczyć sztukę teatralną, uprawiać sport i znaleźć ciekawe sposoby na rekreację. Ważna jest też sama lokalizacja – często pośród zieleni i w okolicy ułatwiającej relaks i wypoczynek. Powyższe cechy sprawiają, że mieszkania pod Warszawą są coraz chętniej kupowane, a inwestycje deweloperów sprzedają się jak przysłowiowe świeże bułeczki.