Nowe mieszkanie — na parterze czy na piętrze?
Zdecydowałeś się na zakup mieszkania. Wybrałeś już lokalizację, sprawdziłeś wiarygodność dewelopera, teraz czas na dobór odpowiedniego lokum. I tutaj zwykle pojawia się dylemat: czy mieszkanie powinno znajdować się na piętrze, czy też może zdecydować się na parter? I jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety, warto je przeanalizować, by podjąć decyzję najbardziej dopasowaną do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Mieszkanie na parterze
Bardzo wiele osób odrzuca opcję mieszkania na parterze ze względu na negatywne opinie, w wielu przypadkach nieprawdziwe, które dotyczą lokali umiejscowionych najniżej. Wśród nich dominują takie sugestie, iż mieszkania na parterze nie zapewniają prywatności, są zimne, głośne, a dodatkowo większe jest ryzyko ewentualnych włamań. Ten obraz jest jednak zdecydowanie przerysowany i nieaktualny.
We współczesnych budynkach mieszkalnych lokale na parterze znajdują się na wysokości, która jednak mimo wszystko przewyższa wzrost przeciętnej dorosłej osoby, więc nie powinniśmy się obawiać, że pewnego dnia ujrzymy przez okno twarz ciekawskiego nieznajomego. Najniżej położone lokale najczęściej są również stosowanie zabezpieczone, m.in. przez zamontowane solidne okna, a także inne systemy zabezpieczające, które zwykle istnieją i są bardzo rozbudowane na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych. Równie nieprawdziwa jest opinia dotycząca chłody czy mroku panującego w pomieszczeniach na najniższych piętrach, ponieważ we współczesnym budownictwie już na etapie projektowania zabiega się o to, by cała konstrukcja budowlana zapewniała optymalny stopień ciepła i nasłonecznienia w każdym mieszkaniu.
Na mieszkanie na parterze warto spojrzeć z perspektywy licznych zalet, które zapewne wielu osobom przypadną do gustu. Lokum na najniższym piętrze to przede wszystkim wygoda na co dzień. Nie trzeba pokonywać schodów czy też tracić czasu na oczekiwanie na windę. Ten argument z pewnością przekona przede wszystkim osoby starsze lub z ograniczoną sprawnością fizyczną. Bardzo często mieszkania parterowe mają dostęp do ogrodu, co szczególnie interesujące wydaje się dla rodzin z dziećmi. Dzieciaki w każdym momencie mogą skorzystać z pięknej, zielonej przestrzeni do zabawy.
Na mieszkanie parterowe warto spojrzeć również z perspektywy finansów, ponieważ najczęściej lokale na najniższym poziomie są znacznie tańsze od tych zlokalizowanych wyżej.
Deweloperzy oferujący sprzedaż nowych mieszkań w Warszawie i okolicach kuszą bardzo ciekawymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o mieszkania na parterze, dlatego warto rozważyć również tę opcję.
Mieszkanie na piętrze
Myśląc o mieszkaniu w budynku wielokondygnacyjnym, najczęściej widzimy przed oczyma lokal na piętrze. To również bardzo wiele niewątpliwych zalet. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na piękne widoki, które będziemy mogli podziwiać ze swojego okna w mieszkaniu na piętrze. Mieszkania na wysokim piętrze są również bardzo dobrze nasłonecznione, ponieważ okna czy inne elementy architektoniczne nie ograniczają dostępu do okien.