Kupujesz nowe mieszkanie? Zwróć uwagę na okolicę
Podczas zakupu nowego mieszkania zwykle w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na specyfikę samego lokum, czyli analizujemy układ mieszkania, możliwości aranżacyjne, cenę. Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej również lokalizacji oraz najbliższej okolicy, w której znajduje się budynek. Lokalizacja oraz ogólna infrastruktura osiedla w dużej mierze decyduje o późniejszym komforcie mieszkania.
Osiedle, na którym znajduje się nowe mieszkanie — na co zwracać uwagę?
Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych aspektów, na jakie powinniśmy zwracać uwagę, szczególnie jeśli do nowego mieszkania wprowadzamy się wraz z dziećmi. Od tego zależy, czy będziemy bez obaw pozostawiać nasz samochód na osiedlowym parkingu, czy pozwolimy naszym dzieciom samodzielnie bawić się na pobliskim placu zabaw, a wieczorami spokojnie udamy się na jogging.
Nowe, tanie mieszkania w okolicach Warszawy najczęściej zlokalizowane są na stosunkowo bezpiecznych osiedlach, a deweloperzy zwykle zabiegają o spokój mieszkańców, nie mniej jednak warto dodatkowo pozyskać nieco więcej informacji na ten temat jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji.
Wiele osób chciałoby, aby ich nowe mieszkanie było położone w miejscu, gdzie panuje cisza i spokój, by po całym dniu odpocząć od miejskiego zgiełku i gwaru. Warto więc sprawdzić, czy osiedle jest stosownie oddalone od najbardziej ruchliwych miejsc.
Jeśli codziennie do pracy dojeżdżamy komunikacją miejską, powinniśmy zwrócić uwagę, czy osiedle jest dobrze skomunikowane z resztą miasta. Jeżeli natomiast korzystamy z samochodu, trzeba sprawdzić, czy na osiedlu znajduje się odpowiednia ilość miejsc parkingowych. Nie ma nic gorszego niż codzienna walka z sąsiadami o wolną przestrzeń do pozostawienia pojazdu.
Deweloperzy tworzą rozwiniętą infrastrukturę osiedlową
Na szczęście współcześnie deweloperzy zabiegają o to, by infrastruktura osiedlowa była odpowiednio rozwinięta. Zwykle na nowo wybudowanym osiedlu tworzony jest plan zabaw, chodniki, drogi wewnętrzne, miejsca parkingowe, garaże, tereny zieleni. Powstają sklepy, apteki, działają firmy usługowe. W większości przypadków nowe osiedla przystosowane są również do potrzeb osób niepełnosprawnych — dostępne są duże windy, specjalne podjazdy, a korytarze mają odpowiednią szerokość i są wolne od wszelakich barier architektonicznych.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na możliwości wsparcia od państwa. Nabywcy nowych mieszkań od deweloperów mogą korzystać z rządowych programów dopłat i dofinansowań, co może okazać się niemałą pomocą dla wielu osób, szczególnie młodych. Warto więc dowiedzieć się, kiedy i na jakich warunkach można ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie.
Oczywiście we wstępnych kalkulacjach trzeba też uwzględnić wszystkie dodatkowe formalności, takie jak np. koszt notarialnej umowy przedwstępnej, który jest dzielony na pół pomiędzy kupującym a sprzedającym. Umowę finalną całkowicie pokrywa kupujący. Co więcej, jeśli finansujemy zakup kredytem, należy uwzględnić opłaty bankowe. Z drugiej strony nie płaci się — tak jak w przypadku mieszkań z rynku wtórnego — za czynności cywilnoprawne, nie trzeba również uwzględniać kosztów pośrednika.